Články

Vrchní soud vyslechl svědky v kárném řízení proti soudci Kučerovi

11.8.2010

PRAHA - Svědci z řad moravských státních zástupců vypovídali v kárném řízení vedeném proti místopředsedovi Nejvyššího soudu v Brně Pavlu Kučerovi. Jejich nadřízená Renata Vesecká všechny zbavila mlčenlivosti jen o určitých událostech, na všechny otázky soudu však odpovědět nemohli.

Kvůli čerpání dovolené se však omluvila jako svědkyně nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, proto soudce jednání odročil na 6. září.
Jako první v roli svědkyně vypovídala v úterý ostravská krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová. Podtvrdila tvrzení kárné žaloby, že se zúčastnila v první polovině roku 2007 tří schůzek s místopředsedou nejvyššího soudu Pavlem Kučerou a dalšími. Právě na nich měly zaznít z úst Kučery kontroverzní výroky, které jsou předmětem kárné žaloby. Kučera se údajně velmi nestandardně zajímal o korupční kauzu expředsedy lidovců Jiřího Čunka. Podle Andělové ji Kučera výslovně žádal, aby zařídila prodloužení přípravného řízení v kauze Čunek. "Prý hrozí, že ministři odejdou z vlády, když by na něj byla podána obžaloba," měl prohlási Kučera. O tři měsíce později potvrdila Andělová i nejzávažnější výrok Kučery na schůzce v Jihlavě. "Řekl, že nezávislost justice musí ustoupit politickým zájmům," dodala Andělová. I když, jak připouští, toho dne řeč na kauzu Čunek sama zavedla. "Byla to neopatrnost a takový hec," doplnila žena.
Sdílnější byl státní zástupce Ivo Ištvan. V době konání schůzek byl vrchním státním zástupcem v Olomouci pro celou Moravu. Podle něj totiž schůzky, na kterých měly zaznít Kučerovy výroky měly daleko vážnější dopad. "Informace, o kterých se hovořilo na schůzkách, se potom přímo projevily v procesním postupu v Čunkově kauze. Schůzky vedly přímo k tomu, jak kauza Čunek dopadla. Je to sice jen můj dojem, ale jsem o tom pevně přesvědčen," prohlásil Ištvan, který se před soudem netajil tím, že v souvisloti s kauzou Čunek byl služebně přesunut na nižší post. Podle jeho slov by mohl do případu vnést více světla, kdyby ho nezbavila mlčenlivosti nejvyšší státní zástupkyně Vesecká jen pro časově omezené intervaly v určité dny.
Kárný senát se pokouší alespoň částečně odkrýt zákulisí justiční kauzy expředsedy lidovců Jiřího Čunka, zejména nestandardní postupy a výroky z úst soudce Kučery. Iva Brožová na svého podřízeného za ně podala k soudu kárnou žalobu již v roce 2008. Podle ní měl Kučera ovlivňovat ostravskou státní zástupkyni Zlatuši Andělovou, aby oddálila podání obžaloby proti Jiřímu Čunkovi v jeho korupční kauze. Soud by měl rovněž prověřit pravdivost Kučerova výroku: "Nezávislost justice musí ustoupit státním zájmům." Tato slova podle Andělové soudce pronesl na jednom z neoficiálních setkání, které osobně zařídil.
Kárná žaloba proti Kučerovi zazněla před vrchním soudem přímo z úst předsedkyně NS Ivy Brožové, která jako Kučerova nadřízená v procesu plní roli kárné žalobkyně. "Výroky Pavla Kučery jsou schopny ohrozit důvěru v nezávislost a nestrannost české justice. Je zároveň nemyslitelné, aby funkce místopředsedy nejvyššího soudu byla zapletena do kauzy místopředsedy Čunka," prohlásila Brožová. Kárnou žalobu proti sedmdesátiletému soudci rozdělila do tří bodů. V prvním případě měl Kučera 6. února 2007 zorganizovat schůzku se státní zástupkyní Zlatuší Andělovou v Ostravě, k jednání však navíc přizval svého přítele exministra Pavla Němce. Andělové se údajně dotazoval na vývoj kauzy Čunek.
O dva týdny později se trojice sešla i s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou v restauraci hotelu International v Brně. "Pavel Kučera na setkání uvedl, že Čunek je ve vládě velkým problémem, náhrada za něj bude těžká a že by tedy bylo dobré přípravné řízení protáhnout. Nebylo by dobře, kdyby teď byla podána obžaloba," uvedla Brožová o údajných výrocích Kučery na schůzce. Potřetí se Kučera podle Brožové provinil nejzávažněji. Na rautu u příležitosti otevření budovy soudu a státního zastupitelství v Jihlavě měl podle Brožové v souvislosti s případem Čunek prohlásit: "Současná situace je velmi vážná, hrozí pád vlády. Nezávislost justice musí jít stranou politickým zájmům."
Kučera před vrchním soudem obvinění popřel. Podle něj byla kauza Čunek velmi aktuální, plnila stránky novin. Bylo tedy přirozené, že se o ní s kolegy právníky bavil. Osudný výrok o nezávislosti justice a politických zájmech rozhodně nepronesl. "To prostě z mých úst nevyšlo. Jsem v justici čtyřicet let. To by snad vypadalo, že jsem se na stará kolena zbláznil," prohlásil Kučera.
V kárném řízení může případ skončit jak zamítnutím žaloby, tak kárným potrestáním soudce. Zákon pamatuje na provinilce postihem od důtky, dočasného snížení platu, přes umístění soudce na nižší soudní instanci až po zbavení funkce soudce.

MEDIAFAX

seznam všech článkůAdvokátní kancelář LISSE LEGAL poskytuje komplexní právní služby zejména v oblastech:

KONTAKTUJTE NÁS

mob.: +420 777 705 807
email: advokat@lisse.cz

Kontakt

Pokud máte jakýkoli dotaz můžete nám zavolat nebo napsat:

Bc. Barbora Ptáčková, DiS.

mob.: 777 705 807
advokat@lisse.cz